Načítavam...
U nás stačí priložiť platobnú kartu !
+421 000 000 000

Zlepšeniu globálnej klímy

Sky gardens ako ďalší prostriedok k zlepšeniu globálnej klímy

Ekológia sa ako téma teší v poslednej dobe stále väčšiemu záujmu a publiku. Ekoaktivisti z rôznych kútov sveta tomu ešte viac napomáhajú, keďže dokážu aj zložitejšiu tematiku podať bežným ľuďom tak, aby ju pochopili. Veľmi známou sa stala mladá švédska environmentálna a klimatická aktivistka Greta Thunbergová. U nás sa týmto témam aktívne venuje napríklad Michal Sabo či Natália Pažická.

Environmentálne idey sa dotýkajú každého aspektu našich životov – jedenia, obliekania, bývania, cestovania a i. Branislav Siklienka zo Sky Gardens sa rozhodol dotknúť práve bývania – či už v panelákoch alebo rodinných domoch. Projekt jeho spoločnosti sa týka návrhov vegetačných striech, vďaka ktorým chce (ako sám píše na stránke) pomáhať ľuďom a prírode lepšie koexistovať. Zelené strechy zatiaľ na Slovensku nie sú až také rozšírené ako v zahraničí, ale aj tu sa tento trend postupne dostáva do povedomia širokej verejnosti.

Ich výhod je hneď niekoľko: znižujú teplotu v rozhorúčených mestách, zadržiavajú dažďovú vodu, znižujú uhlíkovú stopu a podporujú aj biodiverzitu, ktorá sa z oblastí obývanými ľuďmi pomaly vytráca. V rozhovore s Adelou v Trochu inak Branislav vysvetľuje aj ich využitie na väčších budovách (napr. administratívnych, finančných a obchodných centrách). Zeleň na streche sa môže okrem oddychového priestoru využiť ako pestovateľské prostredie, na cvičenie jogy, môže sa tu umiestniť bar a podobne.


Čo nás ale najviac v súvislosti s naším zameraním zaujíma, sú biosolárne zelené strechy. Čo to je, vysvetľuje v rozhovore pre Nové Nivy „Je to kombinácia solárnych panelov a strešnej záhrady. Fotovoltaika funguje optimálne do 25 stupňov. Pri vyššej teplote už znižujú panely svoju účinnosť. Strešná záhrada dosahuje povrchovú teplotu zhruba 30 stupňov, čím zlepšuje účinnosť panelov o 3,6 %. Zabijeme dve muchy jednou ranou – šetríme životné prostredie a energiu si tak vyrobíme sami.” .


Ak by vás táto tematika zaujímala bližšie, vhodné je obrátiť sa na stránku Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru. Okrem základných informácií poskytujú aj poradenstvo, pracujú na vlastných výskumoch a usporadúvajú rôzne konferencie a súťaž Zelená strecha roku.

Nivy centrum, Bratislava | Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

Autor: Kristína H.